Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość, która coraz częściej dotyka osoby w każdym wieku, od starszych po bardzo młode. Dolegliwości bólowe okolic lędźwiowych mogą być spowodowane różnymi czynnikami, również źle dobranym materacem. 80 procent naszej społeczności przynajmniej raz w życiu doświadczy bólu kręgosłupa. Co wtedy? Jak możemy sobie pomóc i czy dobrze dopasowany materac odciąży nasze plecy i pomoże na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Dobry i zdrowy sen to nie tylko zbawienie dla naszego kręgosłupa, ale dla całego ciała. Wpływa na nasze samopoczucie, na naszą wydajność w ciągu dnia, a na przestrzeni długich miesięcy i na nasze zdrowie. Niewygodna i niezdrowa powierzchnia do spania, w tym wypadku materac, może prowadzić do uciążliwego bólu kręgosłupa lub jego odcinka lędźwiowego. Nic nie dzieje się bez przyczyny, więc gdy cierpisz na bóle pleców musisz brać pod uwagę nie tylko tryb pracy jaki wykonujesz, swój wiek, czy brak aktywności fizycznej, ale również materac do spania. W jaki sposób zatem rozpoznać skąd biorą się nasze problemy?

Ból kręgosłupa lędźwiowego – czas na zmianę materaca!

Sposób na rozpoznanie czy materac do spania, jaki znajduje się na twoim łóżku jest odpowiedni i czy to on jest przyczyną bólu odcinka lędźwiowego jest bardzo prosty. Wystarczy obserwacja naszego samopoczucie w ciągu dnia i wszystko stanie się bardziej klarowne. Zapamiętaj zatem, o jakiej porze dnia pojawi się ból pleców. Jeżeli:

  • poczujesz ból pleców lub niekomfortowe napięcie mięśni zaraz po przebudzeniu, oznacz to, że problem leży po stronie źle dobranego materaca lub zwykłego zużycia. Jest on za miękki lub za twardy,
  • ból pojawi się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, przyczyna może leżeć po stronie nieodpowiedniego trybu życia (np. zbyt długa praca siedząca)

Oczywiście musimy pamiętać, że powyższe dolegliwości mogą występować razem, co jest bardzo uciążliwe. Dlatego niezależnie od przyczyny bólu, zawsze warto sprawdzić nasz materac, a w razie konieczności wymienić go na taki, który będzie dobrym uzupełnieniem zdrowego trybu dnia. Materac, który pomoże zniwelować ból kręgosłupa lędźwiowego.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – jaki materac wybrać

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Musimy pamiętać, że to nie jest tak, że wejdziemy do sklepu i poprosimy o materac, dzięki któremu nasze plecy przestaną boleć. Nie ma takiego materaca. Musi on być dobrany do osoby, która będzie z niego korzystać. Taki trochę spersonalizowany materac. Każdy z nas jest inny, co ważniejsze, każdy z nas ma inną wagę i wiadomo, że inny materac będzie dla rosłego mężczyzny, a jeszcze inny dla drobnej młodej dziewczyny. Oczywiście są stopnie twardości materaca dla poszczególnego przedziału wagowego, więc nie musimy martwić się nieznaczną zmianą naszej wagi. Jak jeszcze sprawdzić czy twardość materaca będzie odpowiednia? Oczywiście najlepiej zapytać eksperta, który podpowie i pomoże w wyborze tego najlepszego, ale gdy nie ma nikogo takiego pod ręką zróbmy test. Wystarczy położyć się wygodnie na materacu i wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli dłoń wsuniemy bez wysiłku musimy wybrać bardziej miękki materac. Jeżeli natomiast mamy problem z wsunięciem dłoni bo nasze ciało za bardzo wtopiło się w materac, oznacz to, że jest on zbyt miękki.

Pamiętajmy, że kiedy dzielimy materac z osobą o dużej różnicy wagowej, która również ma problem z bolącym kręgosłupem, warto rozważyć zakup dwóch materacy dobranych indywidualnie. Można wtedy skorzystać z cienkiego topera na materac, aby dał efekt całego materaca.

Dolegliwości związane z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa zdarzają się dość często, dlatego należy zapobiegać, aby potem nie leczyć już mocno obciążonego kręgosłupa. Wybierajmy zatem materace, które:

  • będą wskazywały doskonałą elastyczność punktową,
  • będą miały kilka stref twardości (idealnie gdyby było ich siedem)
  • będą dopasowywały się do anatomicznej budowy ciała

Niech wybór tego odpowiedniego materaca trwa nawet tydzień, ważne, żeby w dniu zakupu być pewnym, że jest to materac, który pomoże nam w naszych dolegliwościach, tak aby wstać rano bez bólu kręgosłupa z energią na cały dzień.

Polecamy: