Standardowe wymiary łóżek

Standardowe wymiary łóżek

Wybór łóżka jest bardzo ważną kwestią biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie w nim spędzamy 1/3 swojego życia. Sen jest potrzebny, po wyspanej nocy nabieramy sił na kolejny dzień, dlatego musi on być jak najbardziej komfortowy. Duże znaczenie ma wymiar łóżka, bo między innymi od tego parametru zależy, czy przespana noc będzie spokojna. Wymiary łóżek mają również duże znaczenie w aranżacji sypialni, nie każda pomieści łoże, jakie sobie wymyślimy.

Sypialnia powinna być oazą spokoju, to tu się wyciszamy po całym często burzliwym dniu, dlatego dobór odpowiedniego łóżka jest tak ważny. Przy wyborze łóżka musimy wziąć również pod uwagę ilość śpiących na nim osób, bo wymiar łóżka w tym przypadku będzie bardzo istotny.

szerokości łóżek

Jak prawidłowo dobrać rozmiar łóżka?

To, że musi być wygodne i że musimy się na nim wysypiać już wiemy, Co zatem wziąć pod uwagę wybierając łóżko, żeby potem nie narzekać ?

  • Pojedyncze czy podwójne? – będziesz spać sama czy może z partnerem? Jeżeli nawet sama to może najbliższa przyszłość wróży co innego, warto mocno wziąć to pod uwagę, aby potem nie zmieniać mebla.
  • Czy ktoś jeszcze korzysta z łóżka? – oczywiście mamy na myśli dzieciaki, które w nocy przychodzą do Waszego łóżka, albo czworonoga, który uwielbia się do Was wtulać w nocy.
  • Czy „biegasz” przez sen? – są osoby które bardzo często zmieniają pozycję snu, przy zbyt małej powierzchni spania, może to być uciążliwe dla osoby śpiącej obok.
  • Masz małą czy dużą sypialnię? – jeśli masz małą sypialnie niestety nie każdy model łóżka się do niej zmieści, ale nie musisz rezygnować od razu z dużej powierzchni spania. Możesz zrezygnować z tradycyjnej ramy łóżka i już zyskujesz więcej miejsca.

Jak jeszcze nie do końca wiecie, jaki rozmiar będzie odpowiedni można pokusić się o małe doświadczenie. Jeżeli leżycie we dwoje na łóżku, na plecach z rękami splecionymi z tyłu głowy i Wasze łokcie nie stykają się, to znak że miejsca jest wystarczająco dużo na komfortowy sen.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar łóżka?

Standardowe wymiary łóżek do sypialni

Szerokość i wysokość to zazwyczaj te wymiary, które są dla nas kluczowe przy wyborze łóżka. Długość łóżka zazwyczaj jest jednakowa dla wszystkich modeli i wynosi 200 cm i to dla większości osób jest wystraczające.

Zacznijmy zatem od standardowych szerokości łóżek. Dla jednej osoby wystarczająca szerokość to 90 cm, ale w sypialni najczęściej stawiamy duże łóżka 2- osobowe. Najwęższy wariant łóżka małżeńskiego to 140 centymetrów, choć zdarzają się również osoby, dla których 120 cm też jest wystarczające. Znacznie wygodniej będzie się spało na łóżkach 160, 180 centymetrów. Jest również wymiar dla bardziej wymagających osób, które lubią maksymalną przestrzeń do spania, to łóżko szerokie na 200 cm.

A co z wysokością? Tu też mamy w czym wybierać. Standardowa odległość od podłogi do wierzchniej warstwy łóżka wynosi od 40 do 50 cm. Wyjątek będą stanowić coraz bardziej modne łóżka kontynentalne, których wysokość to od 60 do 70 cm i łóżka japońskie, które przeciwnie do kontynentalnych są dość niskie i mają około 30 cm wysokości.

Jeżeli żaden ze standardowych wymiarów łóżka nie przypadł nam do gustu z różnych powodów, zawsze można pokusić się o wykonanie mebla pod wymiar. Będą to oczywiście koszty znacznie przewyższające łóżko standardowe, nie zapominajmy też o odpowiedniej wielkości materacu ( który również musimy zamówić), ale czego nie robi się dla zdrowego i komfortowego snu. Kiedy już wybierzemy łóżko, które będzie idealnie odpowiadało naszym potrzebom, pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego i wygodnego materaca, bo to nieodłączny element, bez którego nawet najpiękniejsze łóżko będzie bezużyteczne.

Polecamy: