Jakie krzesła do biurka dla dziecka?

Jakie krzesła do biurka dla dziecka?

Krzesło do biurka dla dziecka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia pokoju. Dzieci przy biurku spędzają coraz więcej czasu, biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną, czas ten wydłuża się coraz bardziej. Długie przesiadywanie przy biurku i w konsekwencji ból pleców zna każdy z nas dorosłych, dlatego powinniśmy tak dobrać krzesło do biurka dla dziecka, aby uchronić go przed ewentualnymi wadami postawy, jakie mogą być następstwem długiego siedzenia przy lekcjach. Jakie krzesło do biurka wybrać dla dziecka i na co zwrócić uwagę, aby było wygodne i najbardziej odpowiednie?

Krzesła do biurka dla dziecka – prawidłowa postawa

Jak wygląda zdrowy kręgosłup ? Gdy patrzymy na niego z przodu jest zupełnie prosty, gdy natomiast spojrzymy na niego z boku, widzimy naturalną krzywiznę i tak również powinno być wyprofilowane krzesło do biurka dla naszego dziecka. Gdy nasze dziecko będzie miało odpowiednią pozycję przy biurku, nie będzie nadwyrężało swojego kręgosłupa, a właściwie dobrany fotel do biurka wyeliminuje ewentualne wady postawy. Jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie ciała dziecka na krześle przy biurku?

  • Wyprostowane plecy – krzesło powinno mieć odpowiednią wysokość względem biurka tak, aby nasze dziecko nie garbiło się odrabiając lekcje.
  • Ugięte kolana – najlepiej pod kątem 90 stopni, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia głębokość siedziska w fotelu.
  • Stopy „przyklejone” do podłoża – odpowiednia wysokość siedziska zapewni optymalną pozycję dla stóp. Nie będą ani zwisały (zbyt wysokie krzesło), ani nie trzeba będzie ich zbytnio uginać (krzesło zbyt niskie).
  • Odpowiedni kąt ugięcia łokci – przedramiona powinny być ugięte pod kątem 90 stopni, taka pozycja nie wymusza podnoszenia barków do góry, nie spina karku i mięśni głowy. Bardzo przydatne są podłokietniki.

Krzesła do biurka dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie krzesła do biurka dla dziecka. Fotel powinien służyć przez kilka lat więc powinien ”rosnąć” razem z dzieckiem. Lepiej wybrać bardziej solidne krzesło, co prawda musimy się wtedy liczyć się z większym kosztem takiego krzesła, ale mamy pewność, że posłuży dłużej i będzie posiadało więcej opcji regulacji do ustawienia prawidłowej pozycji siedzenia. Regulacja wysokości siedziska to funkcja, bez której nie będzie możliwe ustawienie odpowiedniej pozycji stóp, jest ona konieczna, jeżeli fotel ma posłużyć dorastającemu dziecku na dłużej.

fotel biurowy

Niektóre krzesła do biurka dla dzieci posiadają podnóżek. Jest to bardzo przydatny element, ponieważ możemy dopasować fotel nawet do bardzo wysokiego biurka. Z biegiem czasu, gdy dziecko dorasta, możemy go zdemontować. Następną funkcją jest regulacja oparcia i siedziska krzesła. Dzięki niej możemy wymusić prawidłową postawę siedzenia. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę czy fotel, którym jesteśmy zainteresowani posiada regulację oparcia dla obszaru lędźwiowego. Najwięcej dolegliwości wynikających z nieprawidłowego siedzenia, pochodzi właśnie z tego odcinka kręgosłupa.

mcRACING 2 – Fotel biurowy gamingowy
mcRACING LED A22 – Fotel biurowy gamingowy
DX-RACER P188-NW – Fotel biurowy gamingowy

Podłokietniki to również bardzo ważny element budowy fotela. Pozwala na odciążenie i nie spinanie barków i mięśni głowy. Najlepiej kiedy będą z regulowaną wysokością. Całości fotela dopełnia jego kolorystyka i materiał z jakiego został wykonany. Dobrze, gdy oparcie będzie z przewiewnego materiału, by zapewniło odpowiednią wentylację dla pleców. Oczywiście kwestia obrotowego siedziska i kółek jest równie ważna, na szczęście od lat krzesła do biurka dla dzieci posiadają te funkcje, co ułatwia szybsze przemieszczanie się. Dla młodszych dzieci można wybrać model z blokadą tych funkcji. Meble do gabinetu i biura, dla zapewnienia wygody pracy.

Krzesła do biurka dla dziecka nie tylko do nauki

Krzesło do biurka dla tych najmłodszych nie będzie stanowić tak dużego wyzwania, jak krzesło dla nastolatka. W tym wieku dziecko już wie co mu się podoba i jakie krzesło by chciało. Przy tak dużym wyborze krzeseł do biurka dla dziecka raczej nie powinniśmy mieć problemu z zaspokojeniem upodobań naszego nastolatka, nie zapominając oczywiście o wszystkich elementach świadczących o właściwym fotelu. To okres kiedy dziecko intensywnie rośnie dlatego pewne podparcie dla kręgosłupa, rąk, głowy i nóg zapoczątkuje zdrowe wzorce.

Krzesło do biurka dla dziecka nie musi służyć tylko do odrabiania lekcji i nauki. Większość młodych ludzi swój czas wolny często spędza przed komputerem. W takiej sytuacji, gdy ten czas w pozycji siedzącej znacznie się wydłuża w ciągu całego dnia dobrym i mądrym rozwiązaniem będzie zakup fotela gamingowego. Charakterystyczne wysokie zagłówki dają jeszcze bardziej stabilną podporę dla kręgosłupa. Dobrze przemyślana konstrukcja fotela gamingowego pozwala na spędzenia znaczne dłuższego czasu przy biurku bez bólu kręgosłupa, rąk czy nóg. Mebel ten zapewnia dużą swobodę ruchu, wygodną pozycje i co ważne i istotne przy dorastającej młodzieży, regulację odchylenia oparcia, również w tym najbardziej obciążonym odcinku jakim jest lędźwie, regulacje siedziska i możliwość dostosowania wysokości podłokietników.

Wygodne i ergonomiczne krzesło do biurka dla naszego dziecka to bardzo ważna sprawa, ale nie zapominajmy, aby oderwać dziecko od codziennego natłoku obowiązków szkolnych czy gier i zabrać na spacer, bo nawet ten 30min pozwoli na „przewietrzenie” głowy i odciążenie kręgosłupa.