Lampa podłogowa czy wisząca

Lampa podłogowa czy wisząca – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wybór lampy do domu to bardzo ważny element aranżacji. Światło tworzy atmosferę, sprzyja relaksowi i naszemu dobremu samopoczuciu. Dobrze oświetlone pomieszczenie pomaga nam w wykonywaniu codziennych czynności. Żeby tak było, warto zastanowić się, jaki rodzaj lampy wybrać, czy powinna to być lampa podłogowa czy może jednak wisząca?

Dla naszego pomieszczenia bardzo istotne jest również to, aby prócz dobrego światła, oświetlenie było spójne i harmonijne z otoczeniem, aby prezentowało się pięknie bez względu na to, czy będzie to lampa podłogowa czy wisząca.

Jak wybrać lampę do wnętrza?

Dobrze dobrane oświetlenie to wygoda i komfort dla domowników, musimy o tym pamiętać już na etapie projektowania. Każde pomieszczenie w domu wymaga dokładnego zaplanowania rozmieszczenia światła, tak aby było ono funkcjonalne i zarazem zdobiło przestrzeń. Warto pamiętać, że poprzez różne rodzaje lamp w pomieszczeniu, tworzymy niepowtarzalne wnętrze, podobnie jest jeżeli chodzi o dobór barwy światła. Przy wyborze lampy warto zastanowić się, jakie czynności będziemy najczęściej wykonywać w danym pomieszczeniu i miejscu i tam planować jego rozmieszczenie. Musimy zastanowić się nad ilością źródeł światła jak i jego mocą. W każdym pomieszczeniu powinno znajdować się więcej niż jedna lampa, wtedy jest dużo prościej dopasować intensywność światła do naszych potrzeb. Ponad to większa ilość punktów świetlnych umożliwia stworzenie bardzo klimatycznego wnętrza.

Może interesuje Cię informacja jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Lampa podłogowa czy wisząca – barwa światła

Kiedyś nie było z tym problemu, żarówka to żarówka i nikt nie zastanawiał się, jakie daje światło. A światło ma znaczenie, bo jego barwa ma duży wpływ na nasz organizm, zimna barwa światła pobudza do działania, natomiast ciepła daje nam wyciszenie i relaks. Żarówki ledowe mogą dawać światło o wybranej barwie, którą możemy sprawdzić za pomocą stopni Kelwina (K) podanych na opakowaniach żarówek. O żarówkach i ich świetle powinniśmy zatem pamiętać przy wyborze lampy podłogowej, jak i wiszącej.

  • Światło ciepłe ma poniżej 3300 K i jest zdecydowanie bardziej klimatyczne, sprzyja odprężeniu i wypoczynkowi. Oświetlenie o ciepłej barwie idealnie sprawdzi się w sypialni lub w miejscu przeznaczonym do relaksu.
  • Światło zimne to wartość od 4500 do 6500 K, mobilizuje nas do działania i poprawia koncentrację. Takie światło powinno być w miejscach pracy nie tylko w biurze, ale również w domu np. w kuchni przy blacie roboczym czy biurku.
  • Światło neutralne to od 3200 do 4500K, można je stosować w różnych pomieszczeniach, stosowane jest do oświetlenia ogólnego (to najczęściej lampy sufitowe) w każdym z pomieszczeń.

Lampa podłogowa czy wisząca – gdzie umieścić?

Światło to magia, a żeby zawitała w naszym domu musimy odpowiednio dobrać lampy albo wiszące albo podłogowe tak, żeby stworzyły niepowtarzalny klimat. Zobacz jak światłem można „zmienić” przestrzeń w domu.

  • Jeżeli w pomieszczeniu zastosujesz lampy wiszące lub podłogowe o transparentnych kloszach, które dają rozproszone światło, sprawisz że pomieszczenie będzie wyglądało na większe,
  • Strumień światła z lampy skierowany na sufit sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na wyższe, natomiast kierując strumień światła do dołu lub umieszczając go bliżej podłogi, optycznie obniżymy wnętrze,
  • Przy bardzo wąskich pokojach lub na korytarzu, warto oświetlić dłuższą ścianę, aby pomieszczenie sprawiało wrażenie szerszego,
  • Aby powiększyć wnętrze ustaw lampę przy lustrze lub na parapecie okna, powiększy to granice pomieszczenia i będzie wydawał się bardziej przestrzenny
  • Nastrojowy klimat w pomieszczeniu osiągniemy poprzez ustawienie lamp podłogowych z kloszem, który nie przepuszcza światła. Dodatkowo warto użyć żarówek o ciepłej barwie.

Lampy wiszące kontra lampy podłogowe

Lampy wiszące najczęściej wybierane są jako centralne źródło oświetlenia. Umieszczane są bardzo często na środku sufitu tak, aby dobrze oświetliły całe pomieszczenie. Przy dużych pomieszczeniach może być więcej takich punktów świetlnych, chociażby w jadalni czy nad stolikiem kawowym. Lampy wiszące prócz tego, że mają dobrze oświetlić wnętrze, stanowią również jego dekorację. W małych pomieszczeniach może to być jeden większy żyrandol, natomiast w większych możemy pokusić się o kilka lamp bardziej pokaźnych.

Lampy podłogowe, czy tez lampy stojące dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o nietypowych kształtach, mogą wtedy idealnie doświetlić kąty i zaciemnione miejsca. Lampy podłogowe świetnie współgrają z fotelem tworząc kącik relaksu, w którym możemy poczytać ulubioną książkę. Dodatkowym atutem takich lamp jest regulowane ramię, co pozwala na skierowanie strumienia światła dokładnie tam gdzie chcemy. Są mobilne, dzięki czemu możemy je do woli przestawiać.

W praktyce często okazuje się, że wybór samej lampy wiszącej jest niedostateczny, najlepszym więc rozwiązaniem będzie połączenie tych dwóch źródeł światła tak, aby stworzyć wnętrze przytulne i funkcjonalne zarazem.