Jadalnia

Stół rozkładany – wszystko co trzeba wiedzieć

Ten kawałek drewna kojarzy nam się mocno z rodzinnymi spotkaniami i wspólnymi posiłkami. To wokół niego toczy się życie całej rodziny, to przy nim siadamy przy każdej większej uroczystości i dlatego musimy pomyśleć wcześniej, jaki stół wybrać, aby pomieścił wszystkich gości i udźwignął wszystkie dania. Czy stół rozkładany będzie dobrym rozwiązaniem?

Stoły były od zawsze i te okrągłe i te prostokątne. To przy nich często podpisywano dokumenty, przy nich również odbywały się ważne narady i przy nim również siadamy wspólnie przy rodzinnych zjazdach. To wokół stołu toczy się codzienne życie, dlatego warto go mieć. Jeżeli nasz metraż nie pozwala na wstawienie okazałego stołu, a lubimy przyjmować gości, warto pokusić się o stół rozkładany.

Stół rozkładany – jaki powinien być?

Stół rozkładany zachwyca swoją funkcjonalnością, jest nieocenionym meblem, który doskonale potrafi zagospodarować przestrzeń. Powinien pomieścić wszystkich gości, tak aby czuli się przy nim swobodnie. Przy małym metrażu stół powinien być kompaktowy i łatwy w obsłudze. Ponadto powinien być solidnie wykonany, odporny na zarysowania czy wilgoć. Konstrukcja stołu rozkładanego powinna być stabilna. Powinien być też na tyle wysoki, aby pomieścić pod nim krzesła. A jaką wielkość blatu wybrać? Przyjmuje się, że dla każdej osoby przy stole powinniśmy przeznaczyć 60cm. To optymalna przestrzeń do komfortowego zjedzenia posiłku.


Stół okrągły
(średnica)
Stół prostokątny
(cm)
Stół kwadratowy
(cm)
Stół owalny
(cm)
Dla 4 osób100120 x 8090 x 90
Dla 6 osób120160 x 80

Dla 8 osób160180 x 80120 x 120170 x 90
Dla 10 osób180240 x 100180 x 180190 x 100

Wady i zalety stołu rozkładanego

Zdecydowanie posiadają więcej zalet niż wad. Niewątpliwie to bardzo praktyczny mebel, stoły rozkładane sprawdzają się w dużych przestronnych pomieszczeniach, ale ich prawdziwą funkcjonalność pokochają osoby z małym metrażem. Bez problemu w jednej chwili ze stolika na 4 osoby możemy stworzyć stół dla licznie zaproszonych gości. Złożony wygląda bardzo dyskretnie i niepozornie, nie „zagraca” pomieszczenia, musimy jednak pamiętać o potrzebnym miejscu do jego rozłożenia. Zmiana rozmiarów stołu to także zmiana jego kształtu, z okrągłych stołów powstaną owalne, a z tych kwadratowych prostokątne. Zupełnie nowy mebel w mgnieniu oka.

Wadą stołów rozkładanych może być ich łączenie, które jest miejscem zbierania się okruszków i kurzu. Przy rozłożonym obrusie również może być widoczne miejsce łączenia. Drugą niedogodnością stołów rozsuwanych jest ich ciężar. Spowodowany jest mechanizmem umieszczonym wewnątrz stołu, może być również problem z jego przeniesieniem łapiąc bezpośrednio za jego blat. Ale te minusy, na tle plusów stołów rozkładanych, zdają się być mało istotne.

Stół rozkładany – mechanizmy rozsuwania stołu

Nowoczesne stoły rozkładane znacznie różnią się od stołów, które pamiętają „babcine” czasy. Ciężkie dostawki znajdujące się pod stołem blatu i mechanizmy, które nie zawsze płynnie działały, poszły w zapomnienie. Jakie dziś znajdziemy mechanizmy w stołach rozkładanych?

  • Dostawka boczna – są to dodatkowe elementy poszerzające blat, przechowywane są oddzielnie i montowane jedno lub obustronnie na spodniej części głównego blatu, minusem jest przechowywanie dostawek w osobnym miejscu np. w szafie,
  • Wkładki – dodatkowy element umieszczany jest pośrodku rozsuniętego blatu, minusem jest łączenie, dodatkowy blat może być również chowany w specjalnej szufladzie na końcach stołu.
  • Blaty na prowadnicach – prowadnice pozwalają na bardzo szybkie wysunięcie dodatkowych elementów spod blatu. Minusem jest skrzynia znajdująca się pod stołem, która służy do przechowywania wkładki. Stoły z dzielonym blatem mogą rozsuwać się:
    • Synchronicznie – wystarczy rozsunąć jedną część blatu, a druga część rozsunie się automatycznie
    • Asynchronicznie – prowadnice działają niezależnie co oznacza, że każdą część musimy rozsunąć osobno

Stół rozkładany – okrągły czy prostokątny?

Stół rozkładany – okrągły czy prostokątny?

Wybierając stół rozkładany musimy określić nasze potrzeby, przeanalizować dostępne miejsce i ilość osób, które na co dzień będą korzystały ze stołu. Stoły prostokątne maja tą zaletę, że możemy postawić je przy ścianie, ale mają ograniczoną ilość miejsc siedzących. Przyczyną są oczywiście kąty, przy których nie można dostawić krzeseł. Zupełnie inaczej jest w przypadku stołów okrągłych, które nie wymagają parzystej liczby krzeseł.

Stół rozkładany – materiał też jest ważny

Stół rozkładany powinien być solidny, a jego konstrukcja stabilna. Dlatego materiał z jakiego będzie wykonany jest tak istotny.

  • Stół z drewna – bardzo trwały materiał, nawet najmniejszy stół z drewna doda wnętrzu elegancji i charakteru.
  • Stół z płyty drewnopochodnej – tańsza wersja drewna. Materiał zdecydowanie lżejszy i nie tak trwały jak drewno, jednak przy odpowiednim użytkowaniu przetrwa długie lata,
  • Stół ze szklanym blatem – jest wytrzymały, idealnie odnajdzie się w pomieszczeniach zaprojektowanych na styl nowoczesny.

Wybór stołu powinien być dobrze przemyślany, gdyż często jest to inwestycja na lata. Warto przed zakupem wziąć pod uwagę wszystkie aspekty i przekonać się, że stół rozkładany będzie idealnym rozwiązaniem, z nim nawet najtłoczniejsze święto rodzinne nie będzie problemem.

Polecamy: