Ogród to miejsce, w którym odpoczywamy. Powinien cieszyć oko przez cały dzień od świtu do późnego zmierzchu. Pięknie i dobrze oświetlony ogród wprowadzi odpowiedni klimat podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi czy późnych kolacji rodzinnych. Bez światła w ogrodzie nie osiągniemy harmonii. Odpowiednio rozplanowane i umieszczone nowoczesne lampy ogrodowe stworzą bezpieczne otoczenie i podkreślą naturalne piękno ogrodu.
Nowoczesne lampy ogrodowe – jaką pełnią rolę w ogrodzie?
Można by rzec, że sprawa jest oczywista – oświetlenie jak największej przestrzeni tuż po zmroku. Ale czy tylko? Ogród to często ciche zakamarki, nierówności terenu, schodki na taras lub ogrodowe figurki czy fontanna. Lampa ogrodowa będzie ostrzegać, przypominać o miejscach newralgicznych i pięknie podkreślać miejsca, które chcemy oglądać nawet po zmroku. Jakże innego oblicza nabiera podświetlone źródełko z małą fontanną. Światło w ogrodzie maluje zupełnie inną przestrzeń niż za dnia. Wieczorami potrafi wprowadzić wyjątkowy nastrój, zapach ogrodu połączony z odpowiednim oświetleniem nada magii każdej przestrzeni koło domu. Niektóre lampy ogrodowe pełnią również rolę mebli ogrodowych. Nowoczesna lampa ogrodowa w kształcie sześcianu będzie idealnym stolikiem na taras. Świecący mebel, który zmienia kolory, dodatkowo można go umieścić w dowolnym miejscu w ogrodzie – czemu nie – nowocześnie i stylowo.
Oświetlenie ogrodu pełni nie tylko swoją podstawową funkcję oświetlania danej przestrzeni, ale stanowi również element dekoracyjny. Nowoczesne lampy ogrodowe mogą przyjmować najróżniejsze kształty – te bardzo nowoczesne, o prostym minimalistycznym kształcie, jak również te o bardziej wyszukanych formach. Gdy wybrana lampa ogrodowa ma być jednocześnie elementem jego wystroju, warto dobrać do niej odpowiednie światło. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nowoczesne lampy ogrodowe – czym się kierować przy ich wyborze?
Wybierając nowoczesne lampy do ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich jest sposób zasilania i źródło emisji światła.
- Ogniwa solarne to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie ponieważ nie wymaga podłączeni do prądu. Lampa ogrodowa ładuje się w ciągu dnia, aby po zmierzchu oddać pobraną energię. Lampa solarna może świecić nawet do 10h więc mamy pewność dobrze oświetlonego ogrodu przez cały wieczór. Warto pamiętać, że lampy solarne nie emitują bardzo mocnego światła, więc jeśli zależy nam na mocno oświetlonym ogrodzie warto posiłkować się dodatkowym oświetleniem.
- Halogeny to światła o dość dużej mocy i ciepłej barwie światła.
- Żarówki LED – rozwiązanie bardzo energooszczędne z dużą gama mocy emitowanego światła. Są bardzo trwałe i odporne na wstrząsy.
Jeżeli już wybraliśmy źródło światła lampy ogrodowej warto sprawdzić parametry techniczne, aby ustawić ja na zewnątrz. W tej sytuacji klasa szczelności (IP) będzie bardzo istotna (co najmniej IP44). Warto pamiętać, że zależnie od tego jakie lampy wybierzemy będzie się zmieniać ich IP.
- Lampy najazdowe IP65
- Lampy do oczek wodnych IP od 67do 68 w zależności od głębokości montażu
Ostatnia rzecz to wygląd naszej lampy ogrodowej. Materiał, kolor oraz design. Wybieramy go zgodnie z własnym upodobaniem.
Nowoczesne lampy ogrodowe – rodzaje
Decydując się na lampy ogrodowe warto wiedzieć w czym możemy wybierać. Istnieje bowiem wiele rodzajów lamp ogrodowych, którymi możemy oświetlić otoczenie naszego domu.
- Latarnie ogrodowe dają dużo rozproszonego światła, dlatego świetnie sprawdzą się przy alejkach. Mogą stanowić główne oświetlenie w ogrodzie.
- Słupki ogrodowe to niskie lampy stojące, można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to znacznie mniejsza wersja latarni. Pięknie ozdobią alejki i mniejsze ścieżki w ogrodzie.
- Kule ogrodowe to lampy w formie kuli. Idealnie wpasowują się w klimat każdego ogrodu.
- Nowoczesne lampy ogrodowe o niestandardowych kształtach. Takie lampy mogą być świetnym uzupełnieniem dziecięcego kącika w ogrodzie.
- Kinkiety ogrodowe najczęściej montowane na elewacji domu, ale mogą być również uzupełnieniem altan czy ogrodzenia posesji.
- Lampy najazdowe i gruntowe montowane są w nawierzchni i bez obaw możemy po nich chodzić czy jeździć autem. Montowane są nie tylko na podjeździe, ale również na ścieżkach ogrodowych.
Gdzie i jak rozmieścić nowoczesne oświetlenie ogrodowe?
W tej kwestii nie kierujemy się żadnymi normami czy standardami. To gdzie i ile źródeł światła wybierzemy do swojego ogrodu, zależy wyłącznie od naszych upodobań. Są jednak miejsca, które powinny być doświetlone ze względów użytkowych.
- Furtka, schody i drzwi wejściowe – to miejsca, które dobrze oświetlone zwyczajnie ułatwią nam funkcjonowanie po zmierzchu. Dobrze oświetlone drzwi pomogą nam sprawnie otworzyć drzwi kluczem jak i sprawdzić kto stoi po ich drugiej stronie.
- Nawierzchnie takie jak taras, wjazd na posesję czy ścieżki w ogrodzie. Odpowiednie nowoczesne oświetlenie nada bajkowego klimatu przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa użytkowania.
- Altanki, werandy, miejsca przeznaczone do grillowania, miejsca gdzie toczy się życie po zmierzchu.
- Oświetlenie architektury ogrodowej, oczek wodnych czy elewacji domu. O tej formie oświetlenia mówimy mając na uwadze względy czysto estetyczne.
Warto niektóre zakątki ogrodu czy tarasu pozostawić w lekkim przyciemnieniu, aby nadać im tajemniczości, klimatu i w pewnym sensie romantyzmu. Odprężmy się w lekkim półmroku po długim wyczerpującym dniu.
Nowoczesne lampy ogrodowe – niższe rachunki za prąd.
Musimy pamiętać, że oświetlenie ogrodu to nie tylko sezon letni. Tak naprawdę korzystamy z niego przez cały okrągły rok z mniejszym lub większym nasileniem. Oświetlenie ogrodu może zatem generować sporo dodatkowych kosztów. Oczywiście wybierając odpowiednio i mądrze możemy wiele zaoszczędzić. Energooszczędne lampy do ogrodu, wykorzystujące panele solarne pozwolą zmniejszyć koszty związane z poborem energii elektrycznej. Kolejnym rozwiązaniem energooszczędnym będzie technologia wykorzystująca czujnik ruchu oraz czujnik zmierzchu. Nowoczesne lampy ogrodowe wyposażone w taką technologię zapalają się w momencie zbliżenia się do niej, kiedy zapada zmierzch lub gdy przyjdzie ustalona wcześniej pora. Oczywiście nie są to lampy typowo dekoracyjne, ale warto pomyśleć, w których miejscach można pokusić się o tego typu rozwiązanie.
Znajdź nas