Łóżko kontynentalne co to?

Łóżko kontynentalne co to?

Łóżko kontynentalne coraz częściej ustawiamy w naszych sypialniach, choć jeszcze mocno kojarzone jest z luksusowymi pokojami hotelowymi. Dziś już ten wyjątkowy luksus możemy przenieść do domów i cieszyć się z łóżka, które dość, że wygląda imponująco to jeszcze uchodzi za jedno z najwygodniejszych łóżek. Dlaczego ? W czym jest tak wyjątkowe i czemu warto je wybrać?

Odrobina luksusu jest pożądana przez każdego z nas, więc dlaczego z niego nie skorzystać. Łóżko kontynentalne zapewni nam tą wygodę. To iście królewskie łoże, dzięki któremu sypialnia stanie się wyjątkowa i niepowtarzalna. Jeśli zastanawiasz się czy łóżko kontynentalne będzie odpowiednie do twojej sypialni, zobacz, jakie są jego wady i zalety i czym charakteryzuje się ten wyjątkowy mebel.

Remontujesz sypialnie? Dowiedz się więcej o oświetleniu i lampach podłogowych lub stojących.

Łóżko kontynentalne – co to takiego i skąd pochodzi

Łóżko kontynentalne różni się od tradycyjnego łóżka przede wszystkim wysokością i budową. Mebel ten znany jest nie od dziś, początek jego historii to XIX wiek, wtedy to w Ameryce zaczęto tworzyć łóżka, które miały za zadanie utrzymać materac w odpowiedniej odległości od niehigienicznej podłogi. Bardzo szybko pojawiły się w Skandynawii, a ich nazwa nawiązuje do aranżacji wnętrz, w których często wykorzystywano duże, przeważnie drewniane meble. Łóżko kontynentalne wyróżnia jego mocno niestandardowa budowa i to dzięki niej łóżka te często wykorzystywane są w luksusowych hotelach (z tego też względu często nazywane są hotelowymi), gdzie do praktyczności i higieny przywiązywana jest duża waga.

Łóżko kontynentalne – jak jest zbudowane

Klasyczne łóżko, z jakim mamy do czynienia to najczęściej rama i materac. Łóżko kontynentalne to spora konstrukcja, dzięki której staje się tak wyjątkowe. Wielopoziomowość łóżka to cała jego magia, która zaczyna się już od samego spodu. Zacznijmy więc od początku.

Baza naszego łóżka to materac sprężynowy, który jest osadzony na drewniany stelażu –skrzyni (boxspring), wypełnionej elastycznymi sprężynami bonelowymi. Boxspring zapewnia stabilność całej konstrukcji, przez co pozostałe materace nie zapadają się i odpowiednio dostosowują się do pozycji śpiącego. W tańszych modelach skrzynia może być pusta, najczęściej znajduje się w niej pojemnik na pościel lub szuflady. Nie jest to oryginalne łóżko kontynentalne, a brak wypełnienia w skrzyni, może wpłynąć na odczucie komfortu podczas użytkowania. Z zewnątrz skrzynia pokryta jest obiciem pasującym kolorystycznie do materaca.

Następny poziom łóżka to materac właściwy, który zbudowany jest ze sprężyn kieszonkowych i to on odgrywa najważniejszą rolę. Sprężyny umieszczone w osobnych kieszonkach nadają materacowi wysoką elastyczność, co daje stabilna podporę dla kręgosłupa i odciążenie dla karku, barków i bioder. Dzięki takiej budowie mamy zapewnioną odpowiednia cyrkulacje powietrza we wnętrzu materaca. Ten poziom łóżka jest ruchomy, więc możemy zmieniać strony materaca lub po wskazanym czasie go wymienić.

Ostatnia warstwa łóżka kontynentalnego to tak zwany topper, czyli materac nawierzchniowy. Jest najcieńszy, wykonany z delikatnej pianki miłej w dotyku. Ma chronić łóżko przed zabrudzeniem. Posiada zdejmowany pokrowiec, dzięki czemu możemy go prać w razie potrzeby. Zapewnia jeszcze większy komfort snu.

Nie zapominajmy o wezgłowiu, które przecież też jest częścią łóżka. Najczęściej pokryte jest tą samą tkaniną co reszta elementów, tak aby tworzyć estetyczną i jednolitą całość.

Łóżko kontynentalne – zalety

Nie bez przyczyny łóżko kontynentalne kojarzone jest z wygodą i elegancją. To nie tylko sposób, w jaki się prezentuje, za tym meblem przemawia znacznie więcej.

  • Wysokość powierzchni spania – znajduje się dużo wyżej niż w łóżku klasycznym do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym wstawanie z niskiego łóżka sprawia duży problem. Łóżko kontynentalne to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.
  • Trzy warstwy – ciężar ciała rozkłada się równomiernie, obciążenie materaca właściwego przedłuża jego żywotność, dzięki temu możemy się dłużej cieszyć dobrym snem.
  • Odpowiednia wentylacja – bardzo dobry przepływ powietrza, nawet w najniższej części łóżka, zapobiega tworzeniu się pleśni.
  • Design – dobrze dobrane stanie się ozdoba każdej sypialni. Masywna konstrukcja w miękkim obiciu prezentuje się bardzo dostojnie.

Łóżko kontynentalne – wady

Jak każdy mebel tak i łóżko kontynentalne ma swoje wady. Przy wszystkich zaletach jakie posiada , jej wady to kropla w morzu. Co nas może zniechęcić do wyboru łóżka kontynentalnego?

  • Cena – jest dość wysoka, co dla niektórych może stanowić ogromna przeszkodę , ale pamiętajmy, że za komfort musimy trochę więcej zapłacić.
  • Wielkość – jak w dużych pomieszczeniach będzie to istna perełka, tak małe sypialnie zostaną przytłoczone przez tak obszerne łóżko.

Łóżko kontynentalne ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami coraz częściej zastępuje zwykłe łóżka, do jakich na przestrzeni lat przywykliśmy. Przed jego zakupem warto wziąć wszystkie za i przeciw, aby w ostatecznym rozrachunku cieszyć się piękną i praktyczną sypialnią.

Polecamy: