Jakie oświetlenie do salonu?

Jakie oświetlenie do salonu?

Oświetlenie salonu to bardzo ważna kwestia, ponieważ to właśnie w salonie spędzamy bardzo dużo czasu. Pełni on bardzo różne funkcje w naszym życiu, od spotkań znajomych, „placu” zabaw naszych pociech, do miejsca gdzie chcemy się zrelaksować i odpocząć po całym dniu pracy. Jakie oświetlenie do salonu wybrać, aby móc w pełni korzystać z tego miejsca?

Oświetlenie, jego rodzaj, nawet kolor, potrafi odpowiednio wpłynąć na nasz nastrój, ułatwić nam koncentrację, dać komfort korzystania z każdej strefy pomieszczenia. W salonie, gdzie powierzchnia zazwyczaj jest bardzo duża i strefy często łączą się ze sobą, oświetlenie staje się bardzo ważnym elementem. Często już na etapie projektu zadajemy sobie pytanie jakie oświetlenie do salonu wybrać. Pokój dzienny coraz częściej łączony jest z kuchnią bądź jadalnią i nie jest to domena domków jednorodzinnych. Coraz częściej w mieszkaniach pojawiają się tego typu połączenia, dlatego użycie jednej lampy sufitowej zupełnie nie ma sensu. Pamiętajmy, że rozmieszczenie wielu różnych lamp tych stojących jak i wiszących, umożliwi nam piękny i subtelny podział pomieszczenia na strefy.

Zaplanuj oświetlenie w salonie

O całym oświetleniu naszego salonu, ba – całego domu, powinniśmy pomyśleć już na etapie prac budowlanych, przed wygładzeniem i pomalowaniem ścian. Wszystkie punkty oświetleniowe, te na suficie i ścianach, a także gniazdka elektryczne do których będą wpięte lampy stojące, powinny być dobrze przemyślane, aby potem przy aranżacji wnętrza mieć pełną swobodę. Już wtedy musimy wiedzieć, gdzie ustawimy meble, stół czy kanapę tak, aby dobrze je oświetlić czy dobrze wyeksponować rzeczy, które mają być bardziej widoczne. Ustawienie wszystkich sprzętów pozwoli nam na dobranie odpowiedniego oświetlenia do funkcji, jaką ma ono spełniać. Bardzo ważne znaczenie ma również metraż naszego salonu, jak również dostęp do światła naturalnego, rodzaj mebli czy dodatków, bo te szklane np. wazy, stoły, piękne kryształowe żyrandole czy ozdobne lustra dodatkowo oświetlą nasz salon, przez odbijanie światła tego naturalnego bądź sztucznego.

Jakie oświetlenie do salonu? – Lampy w wielu odsłonach

Salon najlepiej podzielić na strefy i dostosować oświetlenie odpowiednio do nich. Światło idealnie wyznaczy nam miejsca, które chcemy, jest to najprostszy i najlepszy sposób na tego typu podziały.

Oświetlenie salonu sufitowe – strefa wypoczynku

Lampy sufitowe nad tą częścią salonu, pozwolą na komfortowe przebywanie w niej nie tylko domownikom, ale również zaproszonym gościom. Takie spotkania w większym gronie poniekąd zmuszają nas do korzystania z większej przestrzeni, co za tym idzie użycia górnego tak zwanego ogólnego oświetlenia. Nad strefą odpoczynku zawieśmy więc lampę sufitową, której mocne światło dotrze w każde miejsce salonu. Lampa, którą zawiesimy nad stolikiem pozwoli nam funkcjonować jeszcze długo po tym, jak za oknem będzie już zupełnie ciemno. Wybierając lampy do salonu zwróćmy uwagę na długość przewodu i dobierzmy go odpowiednio do jego wysokości i wielkości. Do tych znacznie większych pomieszczeń skupmy się na lampach, które posiadają kilka źródeł światła np. kilka kloszy.

Świetnym sposobem na oświetlenie salonu będą reflektory, które możemy ustawić wedle życzenia. Precyzyjnie skupiają światło na tych częściach lub elementach salonu, które chcemy uwydatnić. Różnorodność tego oświetlenia sprawia, że nie będziemy mieli problemu z jego doborem do wnętrz tradycyjnych jak i bardzo nowoczesnych.

Innym dość ciekawym rozwiązaniem staje się plafon, który przestaje być przypisywany tylko do wnętrz łazienkowych. Dostępne w bardzo ciekawych odsłonach mogą z powodzeniem rozświetlić nasz salon. Światło skupione przy samym suficie doskonale naświetli całe pomieszczenie, a w strefie odpoczynku właśnie na tym nam zależy.

Pamiętajmy – oświetlenie salonu w strefie wypoczynku powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia, mieć klika źródeł światła lub pojedyncze mocne (plafon) i co bardzo istotne – mieć ciepłą barwę o wartości 2200 do 3300K. Oczywiście każdy salon możemy, czasami nawet musimy uzupełnić o lampy podłogowe lub stołowe.

Lampy podłogowe i stołowe – salon pełen światła

To jakie oświetlenie do salonu wybrać czy może dobrać, bo przecież światło sufitowe już mamy, podpowiedzą nam strefy w naszym salonie. Jak już wiemy centralne światło sufitowe bardzo dobrze oświetli nam strefę wypoczynku, czy to rodzinnego, czy w gronie przyjaciół. A co jeśli zapragniemy w kąciku w naszym ulubionym fotelu poczytać książkę? I tu z pomocą przychodzę nam lampy podłogowe. Źródło światła w tym wypadku musi być odpowiednio mocne, aby zapewnić nam komfort czytania. Bardzo ważne jest też, aby można ukierunkować lampę w odpowiednie miejsce, co umożliwi nam czytanie lektury w różnych pozycjach. Dodatkowym plusem lamp stołowych, czy podłogowych jest to, że z łatwością możemy je przenosić, więc osoby, które uwielbiają zabawę światłem mogą codziennie eksperymentować i odkrywać salon na nowo. Pamiętajmy – ważne jest skąd światło pada czy z dołu czy z góry i jaką ma barwę.

Mając do dyspozycji różne rodzaje oświetlenia możemy w jednym salonie stworzyć odmienny klimat w różnych jego strefach. Światło ma w sobie dużo z magii, zmienia kolor tkanin, ścian, zmniejsza i powiększa optycznie pomieszczenie, a od jego barwy często zależy to jak się czujemy.

Przeczytaj nasz artykuł lampa podłogowa czy wisząca – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie salonu z jadalnią

Salon to miejsce gdzie prócz strefy wypoczynku często mamy również strefę jadalnianą. Jeżeli w pokoju dziennym planujesz ustawić stół z krzesłami, warto pomyśleć o odpowiednim jego oświetleniu. To przecież tu będziemy spożywać posiłki, a czasami nawet grać w ulubione gry rodzinne. Jakie więc oświetlenie wybrać, aby stworzyć przyjemną atmosferę? Wszystko będzie uzależnione od tego gdzie postawimy stół i jak będzie on wielki.

Jeżeli stół będzie niedużych rozmiarów i ustawimy go bezpośrednio przy ścianie, warto w tej sytuacji postawić na kinkiet lub wiszącą lampę ze skromnym abażurem. Oczywiście oświetlenie musi pozostać dopasowane stylistyka do pozostałych źródeł światła. Lampa wisząca powinna być na odpowiedniej wysokości nad blatem, jest to od 50 do 80 cm. Ma dobrze oświetlić stół i nie przeszkadzać w spożywaniu czy nakładaniu posiłku. Przy nieco większych prostokątnych stołach, wolnostojących idealnie sprawdzi się oświetlenie sufitowe. Może to być komplet trzech lamp wiszących lub lamp na listwie z możliwością ustawienia źródła światła.

Jakie oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

Takie połączenie to już nie tylko dom, ale również mieszkania w bloku, dlatego warto „pochylić się” nad oświetleniem tej strefy. Za pomocą różnych źródeł światła sprytnie możemy ukryć kuchnię, która nie zawsze powinna być na widoku. Oświetlenie sufitowe powinno być zaprojektowane w sposób oddzielający te dwie strefy. Kiedy zapragniemy ukryć naszą kuchnię wystarczy zgasić światło w jej obszarze, wtedy staje się niewidoczna z naszego salonu. Częstą granicą między aneksem kuchennym a salonem, staje się półwyspa, przy której ustawiamy zazwyczaj hokery. Rzućmy na nią światło. Najlepiej będą prezentować się długie lampy wiszące, ilość sztuk uzależniona od długości wyspy. Dzięki takiemu oświetleniu strefa ta będzie wyglądać pięknie i funkcjonalnie.

Oświetlenie salonu a styl panujący we wnętrzu – jak dobrać

Wiemy już, że oświetlenie salonu musi być praktyczne, ale nie tylko. Estetyka jest równie istotna, dlatego oświetlenie powinno być spójne ze stylem jaki panuje w naszym salonie.

  • Styl klasyczny to eleganckie żyrandole w złotym lub srebrnym kolorze z prostymi formą kloszami w jasnych barwach. Oświetlenie sufitowe powinno być kolorystycznie spójne z lampami stojącymi i kinkietami. W sytuacji, kiedy korzystamy z wielu źródeł światła najlepiej wybierać modele z jednej kolekcji, zdecydowanie ułatwi nam to sprawę i skróci ewentualny czas doboru poszczególnych elementów.
  • Styl industrialny to troszkę surowe wnętrze, dlatego tu idealnie sprawdzą się lampy w formie żarówek zawieszonych na długich sznurach. Najlepiej prezentują się w kolorze czarnym. Może to być jedna lampa lub kilka „artystycznie” poplątanych ze sobą. Połączone z lampami podłogowymi, wspartymi na trójnogu, przypominającymi lampy fabryczne, nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.
  • Styl skandynawski to jasne barwy i drewno i tak też będzie z oświetleniem. Postaw na lampę z białym abażurem z dodatkiem drewna, uzupełnij lampami podłogowymi w pastelowych kolorach koniecznie z drewnianą podstawą.
  • Styl nowoczesny to geometryczne lampy sufitowe najlepiej w białym lub czarnym kolorze, choć idealnie sprawdzą się również lampy druciane z oryginalną żarówką.
  • Styl glamour to blask. Kryształowe żyrandole, które pięknie odbijają światło wiodą tu prym. Uzupełnieniem przestrzeni w tym stylu będą lampy ze srebrnym kloszem lub finezyjne kinkiety z kryształków.

Oświetlenie salonu jako element dekoracji

Lampy sufitowe, podłogowe czy stołowe to nie wszystkie źródła światła, które możemy zastosować w salonie. Istnieje jeszcze kilka, dzięki którym salon stanie się przytulny. Nie zapominajmy o taśmach Led, które umieszczone za telewizorem lub za szklaną półką bardzo nowocześnie i nietuzinkowo rozświetlą pomieszczenie. Bardzo miłą i przytulną atmosferę uzyskamy dzięki dodatkowemu oświetleniu jakim są świece. Może nie dają dużo światła ale gwarantują nastrojowy wieczór.