Jakie łóżko drewniane czy tapicerowane?

Jakie łóżko drewniane czy tapicerowane?

Wybór łóżka to jeden z ważniejszych wyborów, jeżeli chodzi o meble do domu. Ważne, aby było wygodne, bo to właśnie w nim spędzamy znaczną część naszego życia. Obok wygodny ważna rolę pełnią również względy estetyczne, dlatego mając do wyboru łóżko drewniane czy tapicerowane, warto wziąć pod uwagę ich wszystkie zalety jak i wady.

Porady:

Decyzja, jaką musimy podjąć planując zakup łóżka do sypialni nie należy do najłatwiejszych. Wybór tego mebla jest bardzo duży, a projektanci co rusz proponują nowe modele, które maja nam poprawić komfort snu i wzbogacić estetykę pomieszczenia. Różnorodność modeli, rodzaj tapicerki czy surowiec z jakiego zostało wykonane łóżko, to tylko część rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie. Warto więc poświęcić chwilkę czasu, aby przeanalizować jakie łóżko drewniane czy tapicerowane będzie bardziej odpowiadało naszym wymaganiom i będzie dla nas bardziej odpowiednie.

Łóżko drewniane czy tapicerowane?

Jedno jak i drugie łóżko na swoje wady i zalety. Często zaleta jednego staje się wadą drugiego, warto więc zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy i co sprawdzi się w naszej sypialni bardziej.

Drewniane łóżka w sklepie:

Tapicerowane łóżka w sklepie:

Łóżko drewniane – zalety

  • Proste w utrzymaniu w czystości – utrzymanie czystości łóżka drewniane jest bardzo łatwe i nie wymaga od nas niczego więcej, jak czystej wilgotnej ściereczki. Wystarczy nią przetrzeć mebel i gotowe. Konserwacji mebla będziemy musieli poświęcić więcej czasu raz na jakiś czas. Należy wtedy użyć do jego pielęgnacji specjalnego preparatu dedykowanego właśnie drewnu. Wybór zależeć oczywiście będzie od wykończenia naszego łóżka (powłoka jaką zostało pokryte np. lakier)
  • Idealne dla alergików – ze względu na łatwość czyszczenia kurzu, który osadza się na meblu. Zostaje tak naprawdę wybór drewna z jakiego może być wykonane. W przypadku osób skłonnych do alergii dobrze widziane jest drewno sosnowe, które ma działanie antystatyczne, które zmniejsza „łapanie” kurzu.
  • Dla osób lubiących zmiany – drewno jest bardzo wdzięcznym i neutralnym materiałem idealnym na tło do rożnych kolorów i faktur tkanin, dlatego osoby, które często zmieniają aranżacje, będą mogły poszaleć. Zmiana narzuty czy dodatkowe poduszki całkowicie odmienia łóżko drewniane.

Łóżko drewniane – wady

  • „Nagi” wygląd – surowość łóżka drewnianego jest jego zaletą jak i wadą. Możliwość aranżacji na różne sposoby i zmiany, jakie oferuje nam drewno, dla osób, które nie potrafią lub nie chcą bawić się w samodzielną aranżację, będzie utrapieniem, a łóżko stanie się meblem, który nie będzie prezentował się przyjaźnie. Dodatkowy brak zagłówka lub bardzo niskie wezgłowie, nie sprzyja odpoczynkowi w pozycji półleżącej, w której zazwyczaj czytamy książkę lub oglądamy telewizję. Nawet puchate poduszki nie będą rozwiązaniem na dłuższą metę.
  • Twarde i chłodne w dotyku – surowe drewno nie jest tak mile w dotyku jak tapicerka, dlatego nie dla każdego będzie to dobry wybór. Osoby, które lubią miękkość lub nie posiadają zbyt dużej sypialni muszą pamiętać, iż uderzenie w kant łóżka drewnianego jest znacznie bardziej odczuwalne niż łóżka tapicerowanego.

Łóżko tapicerowane – zalety

  • Elegancki wygląd – wyjątkowy wygląd łóżka tapicerowanego to niewątpliwa jego zaleta. Ustawione w centralnej części sypialni bez większego wysiłku zrobi całą aranżację. Kiedyś bardzo masywne, dziś bardziej nowoczesne z gładszą linią będą pasować do każdej nawet tej mniejszej sypialni.
  • Bogata kolorystyka tkanin – można je kupić w każdym kolorze jaki zapragniemy, tym samym nawet najbardziej wybredne osoby mogą dopasować łóżko idealnie pod swój gust jak i styl jaki panuje w domu .
  • Miękkość i przytulność – przy łóżku tapicerowanym unikniemy ewentualnych siniaków przy uderzeniu w rant, a miękkie wykończenie oprócz bezpiecznego użytkowania nada przytulny i ciepły charakter sypialni. Dodatkowo obite materiałem wezgłowie pozwoli na wygodny odpoczynek w pozycji półleżącej i zabezpiecza skutecznie ścianę przed przetarciami i zabrudzeniem.
  • Funkcjonalność – bardzo często łóżka tapicerowane wyposażone są w pojemniki na pościel lub dodatkowe schowki na koce czy poduszki. Najczęściej są to dwa warianty jakie oferują producenci, pierwszy to stelaż z materacem podnoszony do góry, gdzie skrzynia mebla pełni rolę schowka i drugi schowek w postaci szuflad, które wysuwają się po boku łóżka.

Łóżka tapicerowane – wady

  • „łapacz” kurzu – utrzymanie łóżka tapicerowanego w idealnej czystości może być nieco trudniejsze niż w przypadku surowego łóżka drewnianego. To od rodzaju obicia będzie uzależniony rodzaj i środek jakim wyczyścimy mebel. Osoby skłonne do alergii, które nie wyobrażają sobie w swojej sypialni łóżka drewnianego, powinny wybrać obicie z ekoskóry. Jest bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, bo potrzebujemy wilgotnej szmatki aby usunąć kurz.
  • Przetarcia i blaknięcie koloru – oczywiście wszystko zależy od rodzaju tkaniny, jaki zostanie użyty do obicia mebla. Choć obecnie materiały są bardzo odporne na różnego rodzaju otarcia czy blaknięcie, to mimo wszystko trzeba o nie odpowiednio dbać. Bardzo istotne jest, aby nie ustawiać łóżka tapicerowanego bardzo blisko kaloryfera czy narażać na nadmierne nasłonecznienie. Nawet najbardziej wytrzymały materiał może ulec po jakimś czasie uszkodzeniom.
  • NIE dla osób lubiących zmiany – jeżeli nie do końca jesteśmy ukierunkowani czy zdecydowani na aranżacje sypialni i nie do końca wiemy co nam się podoba, warto mocno zastanowić się czy łóżko tapicerowane będzie dobrym wyborem. Wymiana tapicerki znacznie obciąży nasz budżet. Jeżeli mimo swojego niezdecydowania kolorystycznego wybierzemy łóżko tapicerowane, niech to będzie minimalistyczny mebel w bardzo neutralnym kolorze, aby muc wpasować się w różne style i dopełnić je kolorystycznie, tak jak nam w danej chwili w duszy gra.

Wybór pomiędzy łóżkiem drewniany, a tapicerowanym uzależniony jest od indywidualnych upodobań każdego z nas. Warto jednak przed zakupem dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby uniknąć rozczarowania po ustawieniu mebla w sypialni.

Polecamy: