Jakie krzesła do drewnianego stołu?

Nieważne, gdzie krzesło ma stanąć – kuchnia, salon czy jadalnia – musi być i funkcjonalne i estetyczne. Powinno być dobrze dobrane do stylu, jaki panuje we wnętrzu i oczywiście do stołu, przy którym stanie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy eksperymentować. Piękny stół plus wygodne krzesła to udany odpoczynek. Oczywiście nie każde krzesło będzie pasować do drewnianego stołu. Drewniane meble to ponadczasowy element wystroju wnętrza i fantastyczna baza do wielu aranżacji. Zadbajmy zatem o to, żeby drewniany stół prezentował się pięknie w towarzystwie odpowiednich krzeseł. Jakie zatem krzesła do drewnianego stołu wybrać ?

Jakie krzesła do drewnianego stołu? – rozmiar stołu ma znaczenie.

Dobierając krzesła do drewnianego stołu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • kształt stołu – okrągły, kwadratowy czy prostokątny. Nie do każdego kształtu będą pasowały te same krzesła.
  • wybarwienie blatu i nóg – niektóre kolory nie będą wyglądały ze sobą dobrze, nawet jeżeli są z tego samego materiału.
  • rozmiar stołu – jego wysokość, długość i szerokość mają duże znaczenie.

Dlaczego wysokość stołu jest tak ważna?

Krzesło zbyt wysokie względem stołu, „zmusi’ nas do częstego pochylania się i garbienia. Jednorazowo może tak tego nie odczujemy, ale na dłuższą metę nasze plecy dadzą o sobie znać. Z kolei zbyt niskie krzesło nie pozwoli na wygodne oparcie przedramion na blacie stołu. Aby nasza pozycja była wygodna i komfortowa, siedzisko krzesła powinno znajdować się około 25 cm od blatu stołu. Szerokość krzesła powinna mieć co najmniej 40 cm, aby móc wygodnie zasiąść.

W doborze krzeseł do drewnianego stołu bardzo ważną kwestią będzie jego długość i szerokość, jak i możliwość jego rozłożenia. Od tych parametrów zależy, jak dużo krzeseł stanie przy stole. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi, aby osoby zasiadające przy stole nie były zbyt ściśnięte. Spożywanie posiłków ma być przyjemnością.

Jakie krzesła do drewnianego stołu będą odpowiednie?

Te odpowiednie będą zapewniały komfort przy spożywaniu posiłków i przy swojej funkcjonalności będą zdobiły wnętrze. W dostępny modelach krzeseł, jakie znajdują się na rynku, możemy wybierać pod kątem wielkości, kształtu, ergonomii, kolorystyki czy rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane. Przy tak szerokiej palecie krzeseł, wybór tego odpowiedniego może stać się nie lada wyzwaniem. Najłatwiejszym wyborem będzie zakup kompletu drewnianego stołu i dobranego do nich krzeseł. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne pasujące do wielu wnętrz, jednak przy tak szerokim asortymencie warto pokusić się o nutę szaleństwa i trochę poeksperymentować.

Eksperymentuj, ale mądrze

Możemy wybrać kilka różnych krzeseł, ważne jest, aby wszystkie odzwierciedlały podobną estetykę. Takie rozwiązanie na pewno przyciągnie uwagę i nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jest to również bardzo praktyczny zabieg, ponieważ w każdej chwili możemy wymienić jedno z nich co całkowicie odmieni wystrój i nada nowego spojrzenia na salon.

Czym kierować się przy wyborze krzeseł do stołu?

Drewniany stół wraz z krzesłami to często i chętnie wykorzystywane połączenie aranżacyjne już na etapie urządzania domu. Jakie krzesła wybrać do drewnianego stołu, aby były wygodne podczas dłuższego korzystania? Ergonomia i stabilność to nie wszystko, choć to cechy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Wygląd krzesła, to z czego jest wykonane, jest równie ważne. Jeżeli naszą uwagę przykuły krzesła tapicerowane, należy sprawdzić z jakiego materiału są zrobione. Ważne jest również wielkość i mówimy tu o ich szerokości. Wszystkie krzesła powinny mieścić się przy drewnianym stole i dać wystarczającą przestrzeń dla siedzących przy nim gości.

Stół rozkładany – okrągły czy prostokątny?

Styl skandynawski – drewniany stół plus krzesła

Styl skandynawski to jasne kolory i drewno, dlatego drewniany stół jest w tym wypadku jak najbardziej na miejscu. Jakie krzesła do drewnianego stołu wybrać, aby nasz komplet pięknie wkomponował się w ten styl? Należy skupić się na jasnej kolorystyce. Nie muszą to być krzesła z czystego drewna, można pokusić się o krzesła kubełkowe obite miękką welurową tapicerką z cienkimi drewnianymi nóżkami.

Styl industrialny – jakie krzesła wybrać do drewnianego stołu?

Styl industrialny to naturalne materiały i swego rodzaju surowość. Obok metalowych i szklanych elementów, znajdziemy również drewno. Surowy drewniany stół z grubym blatem doskonale uzupełnią krzesła z tego samego drewna z mocnym usłojeniem.

Styl klasyczny i styl boho – jakie krzesła do drewnianego stołu będą „na miejscu”

We wnętrzach rustykalnych drewno jest materiałem dominującym, dlatego przy drewnianym stole warto postawić drewniane krzesła. Jeżeli chcemy nieco urozmaicić wnętrze można zdecydować się na drewniane krzesła z miękkim obiciem siedziska. Bardzo modne krzesła „Hałas” wyjęte rodem z PRL-u pozwolą na stworzenie klimatu retro.

Krzesła do drewnianego stołu dopasowane do stylu wnętrza

Stoły z drewna są bardzo uniwersalne. Te o klasycznym wyglądzie doskonale sprawdzą się w wielu różnych aranżacjach wnętrz. Nieważne jaki styl będzie panował w twoim domu – skandynawski, rustykalny, retro, minimalistyczny, czy modernistyczny – drewno jest zawsze mile widziane, Klasyczny drewniany stół będzie zawsze pasował, a dobrze dobrane krzesła nadadzą całemu wnętrzu charakteru.

Polecamy: