włącznik schodowy

Jak podłączyć włącznik schodowy

Włącznik schodowy nazywany często również łącznikiem, to rzecz, bez której bezpieczne schody po zmroku są niemożliwe. Używamy go nawet kilkanaście razy dziennie, to dzięki włącznikowi schodowemu zapalenia światła z dwóch różnych miejsc jest możliwe, a poruszanie się po schodach lub długich korytarzach staje się bardziej bezpieczne.

Co to takiego włącznik schodowy?

Włącznik czy wyłącznik schodowy? Jedna i druga nazwa jest poprawna, niektórzy twierdzą, że zależy od tego czy chcemy go włączyć czy wyłączyć. Jeżeli mamy w domu choć jedną kondygnację, dobrze jest zamontować taką instalację. Oświetlenie schodowe, bo o nim mowa, umożliwi nam bezpieczne pokonywanie kondygnacji. Sterowanie jednego źródła światła z dwóch miejsc to świetne rozwiązanie nie tylko na wspomnianych schodach, ale również w długich korytarzach, przedpokojach czy w pomieszczeniu, jakim jest np. sypialnia. W prosty sposób, leżąc w łóżku możemy zgasić światło przed snem, bez potrzeby podchodzenia do wyłącznika, który zazwyczaj znajduje się przy drzwiach.

Rodzaje włączników schodowych

Przed wyborem odpowiedniego włącznika schodowego należy zastanowić się, jaki będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Ale skąd wiedzieć, który będzie odpowiedni? Można swoją decyzję skonsultować z wykwalifikowanym sprzedawcom, poprosić o radę elektryka lub samodzielnie rozeznać się w produktach oferowanych przez producentów.

  • Włącznik schodowy pojedynczy – wersja podstawowa zawiera w sobie dwa włączniki schodowe, które są zazwyczaj umieszczone na górze oraz na dole przy samych schodach. W ten sposób możemy zapalić światło nad stopniami, by bezpiecznie wejść na górę, a tam zgasić światło. Między nimi musi znajdować się połączenie w postaci dwóch przewodów, pierwszy włącznik schodowy powinien być doprowadzony do fazy za pomocą przewodu elektrycznego, natomiast do drugiego włącznika podłącza się źródło światła.
  • Włącznik schodowy podwójny – Jego budowa to jakby dwa łączniki schodowe jednocześnie. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie dwoma źródłami światła w dwóch różnych miejscach. Jeżeli będzie zależało nam na ograniczeniu ilości włączników na ścianie to będzie idealne rozwiązanie. Włącznik schodowy podwójny musi być połączony czterema przewodami między prawą a lewą stroną. Z jednej strony włącznika schodowego podwójnego, przechodzi przewód fazowy, natomiast druga strona to puszczone dwa przewody łączące dwa źródła światła. Włącznik schodowy podwójny pozwala na zapalanie światła w dwóch różnych miejscach.
  • Włącznik schodowy krzyżowy – łącznik ten zastosujemy w momencie, kiedy chcemy zarządzać jednym źródłem światła z trzech różnych miejsc. Jeżeli zdecydujemy się na dodatkowy łącznik do tego samego punktu oświetlenia musimy podłączyć kolejny włącznik krzyżówy.

Montując włączniki schodowe przy schodach, jeden na dole drugi na górze, ale chcąc mieć możliwość gaszenia światła na schodach np. z sypialni, musimy w takich miejscach umieszczać włączniki krzyżowe. W schemacie takiego włącznika pierwszy przełącznik schodowy powinien być podłączony do fazy za pomocą przewodu fazowego, a drugi podłączony do lampy. Przewody, które łączą ze sobą przełączniki schodowe muszą wędrować przez łącznik krzyżowy.

Jak podłączyć włącznik schodowy ?

Musimy pamiętać, iż wszystkie prace związane z instalacją elektryczną wymagają bardzo dużej ostrożności. Jeżeli ktoś jest laikiem i nigdy wcześniej nie miał do czynienia z takimi pracami lepiej i bezpieczniej będzie zlecić takie prace elektrykowi, gdyż nieostrożne i nieodpowiednie zachowanie może grozić porażeniem prądem.

Kiedy jesteśmy pewni, że prace możemy wykonać samodzielnie, pierwszym krokiem będzie wyłączenie zasilania energii elektrycznej, następnie powinniśmy poprowadzić przewód fazowy do zacisku numer jeden w pierwszym włączniku schodowym, po czym łączymy go z drugim włącznikiem. Podłączenie rozpoczynamy od poprowadzenie przewodów z zacisków numer 3 i 4 do zacisków 3 i 4 drugiego włącznika, natomiast z wyjścia numer jeden drugiego włącznika prowadzimy przewód bezpośrednio do oświetlenia. Każdy włącznik schodowy posiada narysowany schemat, co powinno ułatwić nam prace podłączeniowe. Dlatego jeżeli ktoś potrafi odczytywać instrukcję schematu, powinien bez większych problemów podłączyć włącznik schodowy.

Jak podłączyć włącznik schodowy krzyżowy?

Będzie to wymagało nieco więcej pracy, ponieważ dodatkowo musimy wyposażyć się w przełącznik schodowy krzyżowy. Pracę zaczynamy od poprowadzenia przewodu fazowego do pierwszego wejścia włącznika schodowego. Z tego właśnie włącznika wychodzą dwa przewody, które dochodzą do łącznika krzyżowego z którego następne dwa przewody wędrują do drugiego włącznika schodowego. W taki właśnie sposób oba włączniki schodowe połączone są ze sobą za pomocą łącznika krzyżowego.

Prace z prądem nie należą do najłatwiejszych, ale jeżeli ktoś potrafi odczytać symbole na schemacie i dodatkowo obserwował już kiedyś pracę elektryka, podłączenie włącznika schodowego nie powinno sprawić większych problemów.