Aranżacja pokoju nastolatka to nie lada wyzwanie. Jeszcze nie dorosły i już nie dziecko, poszukujący swojego stylu bycia z potrzebą to własnej przestrzeni. Pamiętajmy, że pokój młodzieżowy to prywatna przestrzeń dziecka, dlatego warto słuchać jego pomysłów i ewentualnych rozwiązań. Jak urządzić pokój młodzieżowy, by dopasować go do naszej pociechy i móc modyfikować go z biegiem czasu?
Mały pokój młodzieżowy
Mały pokój młodzieżowy to przestrzeń, która nie jest łatwa do aranżacji. Niewielka powierzchnia, która powinna pomieścić sporo rzeczy, które nie mogą jej przytłoczyć, może dla wielu z nas wydawać się nierealna do zagospodarowania. Mały pokój młodzieżowy przechodzi razem z dzieckiem sporą metamorfozę w okresie dojrzewania. Nastolatek powinien czuć się w nim dobrze i bezpiecznie bo to właśnie w nim spędzać będzie znaczną cześć swojego życia.
Jak ustawić meble w małym pokoju młodzieżowym
Pokój młodzieżowy to azyl każdego nastolatka, to przestrzeń, w której ma się czuć dobrze i rozwijać swoje pasje i upodobania, niech zatem będzie przestrzenią kreatywną. Sprostanie oczekiwaniom nastolatka może okazać się dość trudnym zadaniem, pamiętajmy że upodobania młodego człowieka mogą się zmieniać bardzo szybko. Dobry i mądrym rozwiązaniem będzie zatem meble, które z biegiem czasu będziemy mogli modyfikować i przestawiać. Jak ustawić meble w małym pokoju młodzieżowym, żeby zostawić choć trochę przestrzeni? Mała powierzchnia może okazać się nie lada wyzwaniem, pokój młodzieżowy musi bowiem łączyć ze sobą funkcję garderoby, sypialni i miejsca do nauki. Kiedy mamy do dyspozycji małą powierzchnię lepiej zrezygnować z ciężkich i masywnych mebli na rzecz jasnych i lekkich konstrukcyjnie mebli.
Mały pokój również można podzielić na strefy. Powinna zostać wydzielona część na odpoczynek, pracę jak i rozwijanie pasji. W miejscu gdzie stanie biurko – minimalistyczne o lekkiej budowie – możemy powiesić półki, pozwolą na przechowywanie książek lub posłużą jako miejsce do odkładania przyborów szkolnych. Pod biurkiem powinna znaleźć się szafka, najlepiej jak będzie na kółkach, wtedy możemy również uczynić z niej szafkę nocną, na której nastolatek odłoży książkę lub kubek z herbatą. Zamiast dużej ilości mebli warto postawić na komodę lub wysoką, zamykaną szafę, koniecznie z przesuwanymi drzwiami, aby przy otwieraniu nie zabierać przestrzeni. Wnętrze szafy możemy zagospodarować według uznania. Kosze, półki, miejsca na wieszaki, możemy komponować do woli. Dodatkowe ozdobne kartony czy puf ze schowkiem, pozwolą na ukrycie drobnych rzeczy typu ładowarka czy notatki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem do małego pokoju młodzieżowego są meble młodzieżowe połączone z łóżkiem. W bardzo sprytny sposób łóżko łączy się z biurkiem, szafą i dodatkowymi półkami, dając tym samym więcej wolnej przestrzeni.
Jak można urządzić pokój młodzieżowy
Pokój młodzieżowy zmienia się razem z dorastającym dzieckiem dlatego powinien zawierać elementy i meble, którymi możemy „żonglować” wedle potrzeby. Kiedy staniemy przed pytaniem jak urządzić pokój młodzieżowy, oczywiście pierwsze co weźmiemy pod uwagę to czy będzie to azyl dziewczyny czy chłopaka. Kolorystyka i potrzebne elementy będą znacznie różniły się od siebie. W pokoju młodzieżowym dla nastolatki nie może zabraknąć toaletki, jest to również udogodnienie dla domowników, gdyż łazienka przestanie być tak oblegana, a poranny make up zrobi w swoim pokoju. Pokój nastolatka to niewątpliwie gadżety i sprzęt elektroniczny – konsola do gry będzie tu miała specjalne miejsce. Stałe elementy typu regały na książki, biurko, szafa czy łóżko znajdą się w obu pokojach, jednak we wspomnianej wcześniej zupełnie różnej stylistyce. Zależnie od wielkości pokoju młodzieżowego dobieramy do niego wielkość poszczególnych mebli pamiętając, aby były pojemne. Najważniejszym elementem w pokoju nastolatka czy to dziewczyny czy chłopaka, będą dodatkowe akcesoria. To one nadadzą charakteru, pobudzą pasję i stworzą bardzo prywatną przestrzeń młodej osoby. Łóżko to podstawa i najlepiej jakby posiadało dodatkowy wysuwany materac. Jest to ten okres, kiedy wspólne nocowania przyjaciół zdarzają się dość często. Przy braku miejsca rozsuwana kanapa będzie dobrym wyjściem.
Jakie łóżko do pokoju młodzieżowego
Łóżko w pokoju nastolatka odgrywa bardzo ważną rolę. Nocowanie przyjaciół, odrabianie lekcji często nawet jedzenie, właśnie to wszystko musi „przeżyć” ten mebel i co najważniejsze musi zapewnić młodemu człowiekowi zdrowy sen. Jakie zatem łóżko do pokoju młodzieżowego będzie najbardziej odpowiednie?
Łóżko parterowe – te bez możliwości rozkładania i te w wersji rozkładanej lub z wysuwanym dodatkowym materacem. Najczęściej wybierane szerokości to 90 cm. Nie zajmują dużo miejsca, a są bardzo wygodne. Dobrym rozwiązaniem jest łóżko z dodatkowym pojemnikiem na pościel, gdyż może ono służyć za dodatkowy schowek.
Łóżko piętrowe – to jednopiętrowe będzie idealne gdy mamy małą powierzchnię pokoju. Przestrzeń pod nim możemy śmiało wykorzystać na wstawienie biurka lub zaaranżować go na kącik wypoczynkowy. To dwupiętrowe bardzo dobrze sprawdzi się, gdy pokój musi dzielić dwójka nastolatków.
Łóżko piętrowe wielofunkcyjne – idealne do małego pokoju. Łóżko połączone z biurkiem, szafą i szafkami tworzy gotowy zestaw. Reszta pokoju pozostaje do dyspozycji nastolatka.
Łóżko to nie wszystko. Bardzo ważny jest materac, powinniśmy go dobrać indywidualnie do sylwetki i wagi nastolatka. Zapewni dobry i zdrowy sen, a to w tym wieku, kiedy na sen nie ma się zbyt wiele czasu jest bardzo istotne.
Znajdź nas